Paměti
Sepsal Rudolf Lakota u příležitosti 40. ročníku hodového turnaje.
Tištěná verze je doplněna o fotografie a jejich komentáře. Pokud máte zájem o tištěnou verzi, kontaktujte nás.
Celý text viz níže.
PRVNÍ VOLEJBALOVÉ KRŮČKY
Volejbal vznikl v 90. letech 19. století v USA. Do Evropy se dostal koncem 1. světové války. První volejbalový a basketbalový svaz v ČR byl založen v roce 1924. V roce 1946 pak byl ustaven samostatný volejbalový svaz. Za zmínku stojí, že Mezinárodní federace volejbalu byla ustavena v roce 1947 v Praze.
První zmínky o volejbale v naší obci se objevují na začátku 40. let 20. století, před vystěhováním občanů v době 2. světové války.
Po porážce fašismu se lidé znovu vrací do svých domovů. Obec mění název z rakouského ROGENDORFF (1717) na české KRASOVÁ (1945).
Na počest tohoto aktu je každoročně první srpnová neděle slavena tradičními KRASOVSKÝMI HODY.
Krasovský volejbal byl vždy spojen s návsí a hřištěm, jak se říkalo „na place“. Sem se soustředil veškerý kulturní, společenský a sportovní život v obci.
POVÁLEČNÝ VOLEJBAL
Po osvobození se v nové obci znovu rozvíjí volejbal. Jeho průkopníky jsou bratři František a Karel Šenkovi (č.p. 19), Emanuel Koudelka (č.p. 36), Josef Koudelka (č.p. 75), Rudolf Kovařík (č.p. 24), Václav Kovařík (č.p. 61), Bohumil Němec (č.p. 34) a další. Postupně také dorůstají „mladí“ Jakub Kratochvíl (č.p. 12), Zdeněk Šebela (č.p. 42), Zdeněk Koudelka (č.p. 4), Josef Mrázek (č.p. 40), Jiří Hudec (č.p. 43), Josef Vašíček (č.p.65), Milan Jedlička (č.p.63), Bohuslav Šebela (č.p.64),...
Pozoruhodné je, že tito hráči již v té době (na začátku 50. let) si dokázali zabudovat vytahovací ocelové kůly. Každý den tyto kůly nasazovali a vytahovali, aby nedošlo k jejich odcizení. Míč byl kožený, šněrovací, a to byl přepych! Důkazem toho je dojíždění celých skupin hráčů z Kotvrdovic a Jedovnic. Krasovští volejbalisté však mimo obec nemusí vyjíždět, hrají každý den jen na svém. Zájemců je tolik, že ti mladší mají smůlu.
DRUHÁ POLOVINA 50. LET A PRVNÍ POLOVINA 60. LET
Jak postupně přicházejí noví a noví hráči - Jaroslav a Miloslav Šebelové (č.p. 68), Zdeněk Kuběna (č.p. 16), Jaroslav Kuběna (č.p. 17), Josef Koudelka (č.p. 70), vyjíždí se k přátelským zápasům do sousedních obcí Rudice, Ruprechtov, Lipovec, Veselice, Ostrov. Dopravním prostředkem je kolo.
V roce 1957 je v obci založena Tělovýchovná jednota, jejím předsedou se stává Ladislav Skoupý (č.p. 51). Ve vsi dorůstá více chlapců, což je znát i na volejbale. Každodenní zápolení dvou kompletních týmů je sledováno s určitou dávkou závisti dorůstajícími adepty čekajícími na nečekaně uvolněné místo. V tom případě na nás bylo ukázáno. Hráli jsme bez nároku na točení, jen na podání. Při zkažení tohoto základního volejbalového úderu nás okamžitě čekala cesta zpět na lavičku. Šanci dostal další adept, a tak to šlo stále dokola.
Od roku 1963 do roku 1967 družstvo TJ KRASOVÁ hraje okresní soutěž organizovanou okresním volejbalovým svazem BLANSKO.
Jsou zakoupeny první volejbalové dresy – modré s bílým lemováním a bílé trenýrky.
Začátky v soutěži jsou krušné, soupeři jsou zdatnější (Jedovnice, Ostrov, Lipovec, Rudice), a tak jen Habrůvka nám zvedá sebevědomí.
Družstvo hraje v tomto složení: Jaroslav Kuběna (č.p. 17), František Kuběna (č.p. 51), Josef Němec „Topinka“ (č.p. 71), Josef Němec „Fréda“ (č.p. 59), Jaroslav Šebela (č.p. 64), Ladislav Šebela (č.p. 72), Josef Svoboda (č.p. 35), Josef Kovařík (č.p. 24), Zdeněk Šebela (č.p. 68), Milan Šebela (č.p. 57) a později Jan Petržela (č.p. 69) a Zdeněk Pořízka (technik z Kojálu).
Po čtyřech sezónách aktivní činnosti, z důvodu odchodu mladých na vojnu a starších za svými životními partnerkami do okolních obcí, se družstvo rozpadá.
DRUHÁ POLOVINA 60. LET - 1. hodový turnaj (1967)
Volejbalový tým ČSSR se stává v roce 1966 v Praze MISTREM SVĚTA. V širším patnáctičlenném kádru národního týmu jsou i dva krasovští rodáci – bratři Miroslav a Drahomír Koudelkové (č.p. 36).
Mirek (*1941) má smůlu, mezi vyvolenou dvanáctku se nedostává, a tak mu pozdější úspěch „nároďáku“ uniká. Drahoš (*1946) však v týmu zůstává, hraje v základní sestavě a stává se jedním z tahounů družstva za zlatou medailí.
Tehdejší předseda OV ČSTV Petr Němec, také krasovský rodák (č.p. 25), nezapomíná na své rodiště a z titulu své dobrovolné funkce se svým kamarádem Emanuelem Koudelkou (č.p. 36 – Brno), otcem obou vynikajících sportovců, sjednává volejbalové odpoledne, kterým žije celá ves.
Ve školní jídelně se vaří guláš – 7 kg cibule, 7 kg masa – „Kolik masa, tolik cibule“ – tak nějak si pamatuji řeč jedné z kuchařek Bohumily Horské (č.p. 60). Samozřejmě, po tak vynikajícím guláši se jen zaprášilo.
Předhodové volejbalové odpoledne roku 1967 je tak vrcholem 60. let.
HODY 1967
Týden před hody roku 1967 přijíždí do Krasové bratři Koudelkové a také celý divizní tým METRY BLANSKO (nejlepší družstvo okresu té doby) – Derka, Matuška, Braunschläger, Ševčík, Podsedník, Nerad, … Co jméno, to pojem.
Nejprve proti sobě hrají METRA a KRASOVÁ – ale je to hra kočky s myší. Po prvním setu naše kluky posilují Koudelkové, ale stejně prohráváme. Finále obstarává METRA proti Koudelkům. Bratři, ač jen dva, vítězí nad divizním týmem 2:1 na sety.
Pro sportovní diváky to byl zážitek na celý život. Dodnes vidím ty tmavě modré dresy vítězů.
Po tomto nezapomenutelném turnaji odcházím na základní vojenskou službu, kde ve volném čase celé dva roky piluji volejbal.
PRVNÍ POLOVINA 70. LET
Předsedou TJ Krasová se stává Jan Petržela (č.p. 69), čímž volejbal i celá TJ dostává řád. Společně s Milošem Kuběnou (č.p. 17), Josefem Svobodou (č.p. 35), Janem Petrželou (č.p. 69), Františkem Kuběnou (č.p. 51), Jaroslavem Šebelou (č.p. 64) a dalšími kamarády dáváme dohromady soutěžní družstvo. Zlanaříme i ženáče, rodáky Jaroslava Kuběnu z Krásenska a Josefa Němce „Topinku“ z Ostrova u Macochy.
Po sehrání několika přátelských zápasů (Olomučany, Žernovník, Dolní Lhota) se přihlašujeme na jaře roku 1970 do okresní soutěže. Získáváme také posily – Františka Špačka (Krásensko), Františka Beneše (Žďárná) a také Miroslava Kalu (Dolní Lhota).
V letní přestávce, v sobotu před první srpnovou nedělí, organizujeme první hodový turnaj za účasti družstev z Klepačova, Olomučan, Ostrova a Krasové.
I když jsme organizovali první turnaj, dali jsme mu označení „II“. To proto, že v paměti jsme měli turnaj s bratry Koudelky hraný před třemi roky.
Od tohoto roku pořádáme hodový turnaj pravidelně. Prvních sedm ročníků je odehráno na návsi, hraje se zde i pravidelná soutěž.
Každoročně po skončení soutěže pořádáme na podzim také utkání DOMÁCÍ versus RODÁCI.
Hřiště však přestává vyhovovat, vadí písčitý povrch, vzrostlé lípy a také „nesmrtelný“ telefonní drát nad kurtem.
Mládež se zapojuje velmi aktivně do dění v obci (výsadba zeleně, kanalizace, výkop studny, …).
V roce 1974 se začíná v akci „Z“ budovat nové antukové hřiště na dolních loučkách („U Krba“).
Starou obecní prádelnu jsme zrekonstruovali na kabiny se sprchami. Veškeré volejbalové dění je přemístěno na dolní konec obce.
Peníze utržené z brigádnických akcí slouží k autobusovým zájezdům - na volejbalový turnaj do Miroslavi spojený s návštěvou vinného sklípku v Práčích (1972), do Lednice (1973), Slavkova u Brna a Mikulova (1974) a Luhačovic (1975).
V TJ jsou také vyhodnocováni nejlepší sportovci.
DRUHÁ POLOVINA 70. LET
Na novém hřišti a s novým elánem se zaměřujeme především na mládež. Trénují nejen dorostenci, ale i dorostenky. Tento krok je nutný, protože z družstva dospělých odchází Jaroslav Kuběna a František Špaček. Ti zakládají vlastní družstvo v Krásensku, později TJ PODOMÍ.
Mládež se vyplácí. V tabulce nyní již okresního přeboru postupujeme stále výše. Děje se tak zásluhou nejen vlastních odchovanců, ale také posil z okolí – Josefa Kunce (Kotvrdovice), Milana Daníčka (Blansko), Zdeňka Novotného (Letovice), Aloise Hégra (Samotišky u Olomouce – Jedovnice), Stanislava Knihaře (Adamov), Miroslava Zouhara (Jedovnice) a Josefa Šebely (Jedovnice).
V roce 1978 znovu natíráme ploty kolem hřiště a začíná výstavba cvičební místnosti, která je dokončena na začátku 80. let, již za předsedování Aloise Kratochvíla (č.p. 66).
OSMDESÁTÁ LÉTA
Toužíme po postupu do krajské soutěže, využíváme další posily z okolních obcí. Jsou to především Miloslav Málek (Jedovnice), Petr Stříbrcký (Blansko), Radan Čermák (Drnovice u Vyškova), Rostislav Petrilák (Ostrava) a v druhé polovině 80. let také Jiří Knoflíček (Tišnov), Pavel Prokop (Blansko) a Josef Oláh (Blansko).
Druhé místo v okresním přeboru máme několik sezón doslova předplacené. Hrajeme volejbal nejvyšší okresní výkonnosti, na postup to však nestačí. V boji o první místo náš tým vždy někdo přehrál (ČKD BLANSKO, LIPŮVKA, LETOVICE „B“ a dvojice BOSKOVICE „B“ a ČERNÁ HORA dokonce dvakrát).
Okresní přebor hrajeme pravidelně až do roku 1989, a tak i náš hodový turnaj má vždy kvalitní obsazení co se týče družstev. Nejčastějšími hosty jsou volejbalisté ze Žďárné a Podomí.
V roce 1983 náš volejbalový oddíl jako první na okrese obdržel titul „VZORNÝ ODDÍL III. STUPNĚ“. Za peníze s tímto spojené jsou zakoupeny nové červené dresy s černými doplňky a trenýrkami.
V tomto roce také jedeme na 35. ročník největšího volejbalového turnaje světa pod širým nebem – DŘEVĚNICE.
Osmičlenné družstvo odjíždí spolu s deseti kamarády a fanoušky na toto největší světové klání. „Kdo nehrál v Dřevěnici, nehrál volejbal.“ Takto se traduje tato věta, a tak si plníme velký sen.
Hrajeme velmi dobře, v kategorii okresních přeborů se jako TJ KRASOVÁ do první šestnáctky nedostáváme smolně, jen na podíl míčů. Svým výkonem však na sebe upozorníme a získáváme pozvání do ŠTÍTŮ, HORNÍ ČERMNÉ a BAŠNICE. Právě Bašnice, obec na Jičínsku se na několik roků stává naším každoročním letním cílem.
V Dřevěnici mimo okresních přeborů jsme se také přihlásili do kategorie OSADY – jako „MORAVSKÝ KRAS“. Při naší smůle (v každé kategorii bylo přes 90 družstev) jsme začátky obou utkání v základních skupinách dostali s půlhodinovým odstupem, a tak jsme kategorii OSADY oželeli. Do Dřevěnice jsme se již nikdy nedostali. Každoroční turnaj v obou obcích (Dřevěnici i Krasové) má prostě stejný termín.
DEVADESÁTÁ LÉTA
V závěru 80. let a počátku 90. let je předsedou TJ Krasová František Šebela (č.p. 38).
Po změně politického systému v ČSSR dochází k zániku drtivé většiny vesnických volejbalových družstev, včetně našeho. Obec řeší akutní potřebu společenské místnosti. Cvičební místnost i kabiny jsou přebudovány na dnešní pohostinství „U Krba“. Přesto náš hodový turnaj stále žije. Přizpůsobujeme se podmínkám, a tak účastníky jsou: KRASOVÁ „A“, „B“ a „C“, později hasiči, svazarmovci, příchozí, …
V roce 1998 nám tak trochu dochází dech. Ve čtyřech lidech plejeme antuku prorostlou plevelem a škvárou. Ve čtvrtek před pravidelnou volejbalovou sobotou diskutujeme o tom, že XXX. ročník je vzhledem k našemu věku ideální příležitost k ukončení této tradice.
Objeví se člověk, štíhlý, samá šlacha, nahlíží, pak mu to nedá a ptá se: „Co děláte?“
„Vytrháváme trávu, aby bylo hřiště na turnaj způsobilé,“ zní naše odpověď. „Tady bude nějaký turnaj?“ podivil se a odešel.
V sobotu časně ráno jsme v nezměněné sestavě čtyř nadšenců znovu natáhli síť, nalajnovali hřiště a každý dal zápisné 50 korun. Za těchto 200 Kč jsme přichystali ceny pro zúčastněná družstva a čekali, kdo přijde. Hráči pozvolna přicházeli a objevil se také onen muž ze čtvrtka.
Zeptal se nás: „ Kluci, mohu vám ten turnaj sponzorovat?“
Podívali jsme se po sobě. „Jestli to myslíte vážně, budeme rádi, že kluci?“ zněla moje odpověď.
Otočil se a odešel. Záhy byl zpět a v rukou držel sklenice a trička. Ke jménům sponzorů XXX. ročníku hodového turnaje Ivo, Karel, Vláďa a Ruda jsme připsali - Ing. Vlastimil Chládek – DS BRNO.
Turnaj proběhl za účasti tří družstev, která jsme dali dohromady, ke spokojenosti všech.
Nebyl to však poslední kontakt s tímto mužem, jak jsme si nejdříve mysleli a předpokládali. Hned v neděli mě Vlastimil Chládek zastavil a zeptal se:
„Co byste řekl, kdybych to hřiště zvelebil?“
„Proč s tím jdete za mnou?“ odvětil jsem. „Již 20 let jsem z Krasové pryč a ….“
Ale inženýr Chládek se nenechal odbýt a odpověděl: „Podle krasovských to mám řešit s vámi“.
To změnilo situaci. „Hřiště by bylo potřeba zmodernizovat“, pomyslel jsem si a přemýšlel, co by s tím ten člověk mohl udělat.
Zhruba za měsíc mně Ing. Chládek pozval k sobě domů. Předložil studii úplně nového a moderního hřiště. Společně jsme vše konzultovali, prováděli úpravy a na jaře roku 1999 začali se stavbou. U příležitosti tohoto důležitého kroku jsme si s Vlastíkem také připili na tykání. Na stavbě nového hřiště se samozřejmě podílela samotná obec, její občané, hráči i kamarádi. Vlastík se staral o vyměřování, materiál, organizování a občerstvení, my o fyzickou práci. Výsledek půlroční práce je krásný sportovní areál v Krasové.
POSLEDNÍ ROK 20. STOLETÍ A NOVÉ TISÍCILETÍ
Již XXXI. ročník hodového turnaje v roce 1999 se uskutečnil v tomto zbrusu novém areálu s umělým povrchem. Vzhledem ke dvěma kurtům bylo pozváno a také se zúčastnilo více družstev.
Od té doby věhlas našeho turnaje stále proniká dál a dál a týmů přibývá. Proto také budujeme v roce 2005 třetí kurt, který má přírodní povrch.
V roce 2007 na XXXIX. ročníku se prezentovalo plných 18 družstev.
Pravidelnými rozhodčími jsou Vladimír Čepa od roku 2005, Štefan Pčola od roku 1999, oba z Blanska, a od roku 1970 Jan Petržela z Krasové, který rozhoduje na empiru plných 40 let a je stále dobrou duší krasovské odbíjené.
To vše se daří za sponzorování DS BRNO a jejich ředitele Ing. Vlastimila Chládka.
Za dobu naší volejbalové spolupráce se z něho vyklubal celkem dobrý hráč a spolu s námi, dalšími „dříve narozenými“ každou neděli od 10 hodin volejbal hraje.
Jako zdatní padesátníci a starší se zúčastňujeme příležitostných turnajů veteránů, kde k našemu překvapení dosahujeme velmi dobrých výsledků. Pomáhají nám také kamarádi, vrstevníci z okolí, protože tým z takových „dědků“ se dohromady dává velmi složitě. Díky tomu máme již vzpomínky na POHOŘELICE, DRÁSOV, KOSTELEC NAD ORLICÍ a věřím, že nějaké ty „štace“ ještě přibudou.
ABECEDNÍ SEZNAM ÚČASTNÍKŮ ČTYŘICETILETÉ HISTORIE HODOVÝCH TURNAJŮ V KRASOVÉ
Adamov ART
Adamov Druhé patro
Adamov TJ
Bačov
Blansko ASK „A“
Blansko ASK „B“
Blansko ATLETI
Blansko ČKD Junioři
Blansko ČKD Senioři
Blansko ČKD TJ Spartak
Blansko ČKD ZRTV
Blansko ČKD ženy
Blansko Levé ruce
Blansko LöMA
Blansko Metra TJ Spartak
Blansko PIT Klub
Blansko Pohoda
Blansko Veteráni
BlanskoVoba
Blansko ženy
Boskovice Torpedo Melkov
Boskovice Wilk
Brno Amatér
Brno Bylo nás pět
Brno Dolík
Brno Koudelkové
Brno Ztraceni
Bystřice nad Perštejnem
Čtveráci
Dolní Lhota TJ
Drásov Kodiak
Jedovnice TJ
Jestřebí
Killers instinkt
Klepačov TJ
Krásensko
Krasová Amatéři
Krasová Borci
Krasová Celebrity
Krasová Dorostenci
Krasová Dravci
Krasová Elite
Krasová Hasiči
Krasová Huči-Kuči-ženy
Krasová Příchozí
Krasová Squash
Krasová Sebranice
Krasová Svazarm
Krasová TJ „A“
Krasová TJ „B“
Krasová TJ „C“
Krasová Úředníci
Křenovice u Vyškova
Kunštát TJ
Olomučany TJ
Okrouhlá
Ostrov u Macochy
Ostrov u Macochy TJ
Podomí Barvínek
Podomí TJ
Rájec Jestřebí
Ráječko Signar
Ráječko TJ
Rudice Mix
Rudice TJ
Slavkov TJ
Sloup v Moravském Krasu
Šošůvka
Žabčice
Žďárná
Žďárná TJ
Žernovník TJ
DOSLOV: VZHLEDEM KE ZNAČNÉMU ČASOVÉMU ROZSAHU NEBYLO ZCELA JISTĚ MOŽNÉ PODCHYTIT VŠECHNY ÚSPĚCHY I NEÚSPĚCHY A VZPOMENOUT SI NA VŠECHNY HRÁČE A HRÁČKY SPOJNÉ S VOLEJBALEM V OBCI. OMLOUVÁM SE PROTO VŠEM NEUVEDENÝM KRASOVSKÝM, ALE I NEKRASOVSKÝM VYZNAVAČŮM VOLEJBALU.
ZÁROVEŇ DĚKUJI VŠEM, KTEŘÍ MI BYLI JAKÝMKOLIV ZPŮSOBEM PŘI PRÁCI NA TOMTO OHLÉDNUTÍ ZA KRASOVSKÝM VOLEJBALEM NÁPOMOCNI.
NA STARŠÍ DOBU VZPOMÍNALI: ZDENĚK ŠEBELA (*1928)
ZDENĚK KOUDELKA (*1930)
JOSEF MRÁZEK (*1932)
JAROSLAV KUBĚNA (*1937)
RUDOLF LAKOTA (*1948)
PRAMENY: KRONIKA OBCE KRASOVÁ
ZÁPISY Z TJ KRASOVÁ
FOTO ARCHIV : MIROSLAV KOUDELKA MILOŠ KUBĚNA
FRANTIŠEK KUBĚNA ZDENĚK KUBĚNA
JAROSLAV KUBĚNA RUDOLF LAKOTA
JIŘÍ KUBĚNA JAROSLAV ŠEBELA
POČET VÝTISKŮ : 30
ZPRACOVAL: RUDOLF LAKOTA
VYDÁNO: U PŘÍLEŽITOSTI XL. ROČNÍKU HODOVÉHO TUNAJE
V KRASOVÉ DNE 2. SRPNA 2008